Czym powinien się charakteryzować dobry odkurzacz?

Odkurzacz jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w naszym domu. Dzięki niemu, nasze mieszkanie/dom pozostanie przytulne, czyste i pozbawione drobnoustrojów w powietrzu, które pogarszają nasze samopoczucie. Niestety, wielu z nas zapomina, że sam zakup odkurzacza to nie wszystko. Urządzenia te prezentują sobą lepszy lub gorszy poziom, który może znacznie wpłynąć na to, jak długo będziemy mogli z nich korzystać i jak skuteczne będzie samo odkurzanie. Warto jest więc zwrócić uwagę na pewne kryteria, które odkurzacz musi spełniać, aby być uznawanym za dobry.

Cechy dobrego odkurzacza

Odkurzacz powinien być objęty gwarancją na okres dwóch lat. Urządzenia te mają to do siebie, że czasem złośliwie się psują w najgorszym momencie, nawet wtedy, kiedy są stosunkowo nowe. Inną kwestią jest och wszechstronność. Jeżeli w naszym domu znajdują się zarówno gołe panele jak i dywany, dobrze jest, żeby odkurzacz posiadał w zestawie kilka końcówek pokroju szczotek. Pozwolą nam one szybko dostosować urządzenie do odkurzanej powierzchni. Jeżeli trzymamy w domu pupila pokroju psa lub kota, dobra szczotka do ściągania włosów z dywanu będzie tu warunkiem niemal koniecznym.

odkurzacze-budowlane-1

Inną kwestią jest pojemność. Im większe mieszkanie, tym większego odkurzacza nam potrzeba. Pamiętajmy jednak, że im jest on większy, tym więcej waży. Wpływa to więc negatywnie na jego poręczność, zwłaszcza, jeśli mamy dwupiętrowy dom.

Bardzo istotny jest też filtr wykorzystywany w takim sprzęcie AGD. W obecnych czasach prym wiedzie filtr HEPA, charakteryzujący się bardzo dobrą filtracją zarazków w powietrzu, co jest niezwykle istotne w przypadku alergików. Filtr może być wymienny lub zdolny do dalszego użytku po dokładnym wymyciu go. Pamiętajmy jednak, że powinien on zostać w pełni osuszony, zanim przejdziemy do montażu go w odkurzaczu.

A może Roomba?

Odkurzacze inteligentne to dobra alternatywa, jeżeli jesteśmy w stanie zapłacić za nie większą cenę. Pamiętajmy jednak, że odkurzacze te znacząco różnią się od typowego sprzętu AGD. Istnieje kilka ich rodzajów, charakteryzujących się różną skutecznością. Dla przykładu, Roomba jest najbardziej przystępną opcją, lecz jego agresja podczas torowania sobie drogi przez rzeczy leżące na podłodze może być irytująca, zwłaszcza wtedy, gdy mamy tendencję do stawiania napojów pod kanapą. Dobry odkurzacz wymaga od nas przede wszystkim dostosowania wyboru go do naszego mieszkania.

stilgar