Wpływ telewizji na dziecko

Specjaliści potwierdzają, że oglądanie telewizji przez maluchy ma na nie negatywny wpływ. Dlatego właśnie dzieciom poniżej 2 roku życia nie powinno się puszczać bajek, a i starsze dzieci nie powinny przesiadywać pod telewizorem. Jest wiele powodów dla których małe dzieci nie powinny oglądać telewizji. Oto niektóre z nich:

  • Negatywny wpływ na zdolność koncentracji oraz nadpobudliwość – przez to, że mózg małego dziecka nie jest w stanie nadążyć za szybko zmieniającymi się obrazami, cały czas pozostaje w stanie stresu, co może doprowadzić do upośledzenia jego funkcji.
  • Zanik wyobraźni – to właśnie ona napędza maluchy do odkrywania nowych rzeczy, napędza ich rozwój intelektualny i sprawia, że dzieci świetnie się bawią.
  • Rozluźnienie więzi społecznych i rodzinnych – przez brak kontaktu z innymi dziećmi, brak czasu spędzonego z rodziną, dziecko nie jest w stanie zbudować relacji i czuć się pewną częścią społeczeństwa.
  • Brak aktywności fizycznej – długotrwałe siedzenie przed telewizorem nie wróży dobrze naszej kondycji. Otyłość stała się problemem na skalę globalną. Niestety dzieci często wybierają telewizję, zamiast spaceru czy pogrania ze znajomymi w piłkę.
  • Wpływ na rozwój języka i proces uczenia się – przez to, że telewizja daje nam jasne, proste do zrozumienia przekazy, mózg nie musi myśleć i kombinować, więc wyłącza się z aktywności. Dzieci potrzebują bardzo aktywności mózgowej do rozwoju mowy, wzbogacania słownictwa, rozwoju emocjonalnego. Jeśli mózg nie pracuje intensywnie, funkcje te mogą być bardzo ograniczone.
  • Bezkrytyczne poddawanie się przekazowi telewizyjnemu – małe dzieci nie potrafią odróżnić kłamstwa od prawdy, biorą za dobrą monetę to, co usłyszą. Dlatego dziecko nie powinno być pozostawione samo przed telewizorem. Jeśli już zdecydujemy się puścić dziecku bajkę, powinniśmy oglądać ją razem z nim, by móc mu tłumaczyć wszystkie co ważniejsze momenty.

 

3-wplyw-telewizji-na-rozwoj-osobowosci

 

W dzisiejszych czasach ciężko jest wychować dziecko bez ingerencji technologii, której częścią jest właśnie telewizja. Czasy się zmieniły, świat idzie do przodu, nie oznacza to jednak, że malec ma cały czas siedzieć z nosem w telewizorze czy innym tablecie i oglądać wszystkie głupoty tego świata. Po pierwsze należy kontrolować co dziecko ogląda, a po drugie nie idźmy na łatwiznę. Wiadomo, że dziecko przed telewizorem siedzi spokojnie, a my możemy zrobić cokolwiek innego w domu. Nie o to chodzi. Spędzajmy czas z dzieckiem, pokazujmy mu świat, budujmy relacje. Niech bajki będą tylko dodatkiem.

stilgar