Dlaczego warto pić wodę?

Wszyscy doskonale wiemy o tym, że należy pić wodę. Co najmniej 2 l dziennie, a najlepiej jeszcze więcej, zwłaszcza w upalne dni. Dlaczego picie wody jest takie ważne? Poniżej przedstawimy kilka powodów.

  1. Woda jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu.

Nasze ciało składa się w około 60% z wody. To bardzo ważne, by przyjmować w ciągu dnia płyny, najlepiej czystą wodę. Jest to potrzebne, by odpowiednio nawodnić organizm. Skutki niedoboru wody są bardzo poważne. Jednak wielu ludzi lekceważy konieczność spożywania czystej wody i zamiast tego piją kawę, herbatę czy kolorowe napoje. Musimy uświadomić sobie, że wymienione przez nas produkty nie tylko nie nawadniają, ale w wielu przypadkach także powodują odwodnienie. Warto zauważyć, że większość ludzi jest w mniejszym lub większym stopniu odwodniona. Moment, w którym czujemy, że chce nam się pić, jest tym momentem, w którym już jesteśmy odwodnieni. Informuje nas o tym nasz organizm.

1fe32b20-7a91-4b39-accd-d052bb97ef96

  1. Picie wody powoduje spadek łaknienia

Ten punkt nie jest może szczególnie naukowy, ale dajmy szansę, by dowieść, że tak jest. Pragnienie pojawia dopiero, gdy poziom wody w organizmie spadnie prawie 4-5% poniżej normy. Kiedy utrzymujemy się ponad tym poziomem, nie czujemy się spragnieni. Jednak występują u nas inne reakcje. Należą do nich: uczucie niezaspokojenia, niedosytu, braku czegoś, uczucie ogólnego niepokoju, który często powoduje że sięgamy po jakąś przekąskę, by je zagryźć. Okazuje się, że picie dużych ilości wody nie tylko zaspokaja nasze pragnienie, ale także eliminuje tę chętkę, która pojawia się, gdy przyjmujemy zbyt małą ilość płynów. Widzimy zatem, że pić trzeba troszkę na wyrost, by nie dopuścić do wystąpienia niedoborów.

  1. Woda nie jest kaloryczna.

Wszystkie napoje poza wodą mają kalorie. Picie wody będzie szczególnie ważne, jeśli zależy nam na tym, by zrzucić parę kilogramów. Nie spożywając słodkich napojów nie tylko unikniemy nadwagi i chorób z nią związanych, ale także zatroszczymy się o zdrowie naszych zębów. Mimo, że wydaje nam się, że soki są zdrowe, przecież zawierają witaminy, okazuje się, że są sztucznie dosładzane, co sprawia, że nie tylko nie są niezdrowe, ale także, że picie ich w dużych ilościach może przyczyniać się do wzrostu wagi. Kiedy mówimy o kalorycznych napojach powinniśmy też wspomnieć o alkoholu. Jest on bardzo kaloryczny, a dodatkowo powoduje u nas odwodnienie. Warto zastanowić się nad tym sięgając po pracy po puszkę piwa w ciepłe dni.

To już wszystkie powody, które stoją za tym, ze warto spożywać wodę. Mamy nadzieję, że zwiększyły świadomość w zakresie dowodzenia, że woda jest bardzo ważnym składnikiem w naszym ciele.

stilgar