Mycie zębów – jaka szczoteczka jest odpowiednia?

Mycie zębów – czynność, którą wykonujemy minimum 2 razy dziennie, praktycznie przez całe swoje życie. Często całkowicie bezrefleksyjnie, a niekiedy wręcz nieświadomie -szczególnie rano. Zęby się myją, a my odsypiamy 5 minut, które bezprawnie ukradł nam budzik.

Szczoteczka do zębów wykonuje nasze polecenia, bo nie ma innego wyjścia od tego czy mycie zębów będzie efektywne i czy wybielanie zębów spowoduje śnieżnobiały radosny uśmiech, też nie od niej zależy tylko od naszych decyzji.

Zakup pierwszej szczoteczki

To od nas zależy decyzja jaka szczoteczka do zębów, pasta, sposób szczotkowania, częstotliwość i długość tej czynności.

Ale nie o tym tu miało być.

Czy my zdajemy sobie sprawę, że zaniedbane zęby mają wpływ na nasz organizm? Jedno opuszczone mycie zębów może ma niewielkie oddziaływanie na nasz stan zdrowia, ale już zaniedbywanie tej czynności ogromny. Jak działa szczoteczka elektryczna dowiesz się w załączonym linku.

W jamie ustnej znajduje się siedlisko bakterii, które nie wypraszane przez nas podczas mycia zębów rozpanoszy się tam na dobre. Potem zaś uda się dalej.

Codzienna higiena

szczoteczka elektrycznaChore zęby, zaniedbana higiena jamy ustnej to prosta droga do panoszących się po całym organizmie stanów zapalnych. Nawracające bóle głowy, gardła, zatok, uszu, przetoki ropne –powodem może być nie mycie zębów! Jeśli pojawiają się u nas problemy zdrowotne o nieustalonej przyczynie warto udać się do stomatologa i przeprowadzić szczegółowy przegląd uzębienia i od razu wymienić starą szczoteczkę do zębów i poprawić mycie zębów!

Nasz organizm to jedno wspaniałe urządzenie, ale należy pamiętać, że w każdym urządzeniu każda usterka nawet ta najmniejsza może mieć opłakane skutki końcowe.

W tym miejscu każdy z nas powinien zrobić zębowy rachunek sumienia:

  • Szczoteczka do zębów – jaką goszczę z swojej łazience?
  • Czy t bajerancka szczoteczka elektryczna była używana w ostatnim tygodniu, czy jest tylko gadżetem do podziwiania?
  • Czy dobrałem odpowiednio twardość szczoteczki do mycia zębów?
  • Jak długo trwa moje mycie zębów?
  • Czy stosuje odpowiednią technikę mycia zębów?
  • Czy regularnie korzystam z wizyt stomatologa?
  • Czy znane mi jest wybielanie zębów?

Te pytania rachunku sumienia można by mnożyć. Na koniec zaś powinno być pytanie: czy obiecuję poprawę i zacznę dbać o swoje zęby, a nie tylko marzyć, by przestały boleć, a badania lekarskie nie wykazywały wciąż stanów zapalnych niewiadomego pochodzenia.

Na koniec dla postraszenia: nie mycie zębów może w konsekwencji i skrajnych przypadkach doprowadzić do posocznicy, a nawet zawału. Niestety mimo, że wydaje się to mało realne jest prawdą.

WIĘC: szczoteczka do zębów w dłoń i wymiatamy!

admin