Jak wybrać pendrive?

Wybór odpowiedniego pendriva wcale nie jest taki prosty jakby się to nam wydawało. Jest to, jak do tej pory, najwygodniejsza opcja przenoszenia danych. Wcześniej musieliśmy posiłkować się płytami i dyskietkami. O ileż prościej jest po prostu przerzucić potrzebne pliki na pendrive, który jest na tyle mały, że może się zmieścić w kieszeni, czy portfelu?

Najważniejsze kwestie

Oczywiście, poszukując tego małego przenośnika danych, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, jaka pojemność będzie dla nas odpowiednia? Przedział pojemności jest naprawdę szeroki, zazwyczaj mieści się on w granicach od 8 do 128 GB. Jej wielkość jest uzalężniona od tego, co zamierzamy na nim przechowywać? Pliki tekstowe, czy zdjęcia mogą się spokojnie w większej liczbie pomieścić na urządzeniu o pojemności 8 GB. Jeśli jednak chodzi o filmy, seriale, czy inne cięższe pliki, powinniśmy wybrać urządzenie o większej pojemności. Oczywiście nie zapominajmy również o tym, że rzeczywista wielkość pamięci pendriva jest zawsze mniejsza od deklarowanej.

pendrive_128gb_gora

Gdy już ustalimy pojemność, warto jest zainteresować się również standardem łączności i wydajnością. Generalnie większość pendrivów posiada standard USB 2.0 lub 3.0. Jest to związane z szybkością przesyłania danych (2.0 – 60 MB/s, a 3.0 – 625 MB/s).

Pamiętajmy też, że pendrive powinien cechować się także wysoką jakością wykonania. Powinien być odporny na wstrząsy i uderzenia.

Przodującymi producentami pendrivów są: Kingston, HyperX, A-Data, SanDisc, Patriot, Corsair oraz GoodRAM.

Przejdźmy teraz do kwestii, która powinna nas zainteresować dopiero po ustaleniu wszystkich innych parametrów, jednak niekiedy zwraca naszą uwagę już na początku. Jak już pewnie zgadliście chodzi o wygląd samego pendriva. Tu producenci prześcigają się w wymyślaniu tym małym urządzeniom co raz to nowych form. Oprócz standardowych podłużnych kształtów, na których możemy znaleźć kolorowe nadruki, są też kształty tak różnorodne, że śmiało można stwierdzić, iż chyba nie istnieje pendrive o żadnym wymyślonym przez nas kształcie. Możemy wybierać spośród znanych postaci z filmów, postaci z bajek, jednorożców, produkty spożywcze po pendrivy w kształcie papieru toaletowego lub nawet samej kupy.

stilgar